Notes

Sernuretta Sorularımızı Cevapladı!

              image

Hikayeniz?

 1984 Eylül ayında dünyaya geldim. Okul yıllarında kendimi elimde kalemle durmaksızın defterlere, kitaplara, sıraya, duvara, sınav kağıtlarına hatta arkadaşlarımın ellerine çizerken hatırlıyorum. Şuan Londra’daki bir illüstrasyon ajansına bağlı olarak freelance çalışıyorum. 2002 yılından beri birçok yayınevi için çocuk kitapları illüstrasyonları, çocuk dergileri için çizimler, bazı ajanslar için illüstrasyonlar, maskotlar yaptım. Bunların yanı sıra bazı tekstil ürünleri için illüstrasyon çalışmaları da yapıyorum. Yaptığım illüstrasyonları, birbirinden tamamen farklı alanlarda, farklı objeler üzerinde görmek bana çok heyecan veriyor. Keyifle yaptığım projelerden bazıları  “Porque Design” için tasarladığım yastık kılıfları, iPad uygulaması olarak yaptığım çocuk kitapları, Jelly Bean için yaptığım minik jelibon karakterleri ve San Francisco Coffee Bean için yaptığım duvar illüstrasyonları. Kafamdaki bütün düşünceleri çizmeyi, onlardan bir hikaye yaratmayı seviyorum, hatta bazen gördüğüm birbirinden nefis rüyaları bile not edip onlardan ilham alıyorum.”

 

Markanız nasıl doğdu ?

 “Sernuretta”, İtalyan diline olan ilgimden dolayı yıllar önce abimin Mozart’ın Le Nozze Di Figaro Operasındaki Susanetta karakterinden ilham alarak benim için kullandığı bir hitap idi. Daha sonra İtalyanca sevgimi çizimlerimle birleştirerek çalışmalarımı bu isim altında yapmaya karar verdim.

 image

Tasarım 3 kelime ile?

Hayalgücü, kalem, kağıt

 

İlham ne zaman kapıyı çalar ?

 Genelde rüyalarımdan ilham alıyorum. Duyduğum bir müzik, okuduğum bir kitap, yediğim bir cupcake, yağmurun sesi, sonbahar, ağaçların yaprakları, güzel bir koku, çocuk masalları, elbisemdeki bir detay, Sylvia Plath, Virginia Woolf, Frida Kahlo gibi kadınların hayatları, renkler, güneşin batışı, yerde gördüğüm bir su birikintisi, bulutlar, tavşanlar, çiçekler, kelebekler bana en çok ilham veren şeyler… Her an gelebilir.

 image

Sıkıcı Bulduğunuz?

Metrobüs

 

Üzerimden çıkarmam dediğiniz ?

Küçük kalpli kolyem

 

Mimarisini en beğendiğiniz yapı ?

Beğendiğim birçok mimari yapı var ama Casa Batlló diyebilirim.

 

Tasarımın babası ?

Sevdiğim çok fazla tasarımcı arasından seçim yapmam zor ama bu iki soruya kendi alanımdan benim için idol olan iki isimle cevap vermek istiyorum; Maurice Sendak

image 

Peki ya anası ? 

Yuko Yamaguchi

 

………………..’nın tasarımlarını keşke ben yapsaydım

Feist’ın albüm tasarımlarını keşke ben yapsaydım.

 

Tasarlarken arkaplanda ……………….. çalar

Tasarlarken arkaplanda  bugünlerde Sóley, Feist, Coeur de Pirate, Beth Ditto, Paris Combo çalar. 

 

En favori objeniz ?

Kidrobot MagicLove Hello Kitty’m

 

Yangında ilk kurtaracağınız ?

Kedim Totoro ve bilgisayarım


DesignLocks’a ne demek isterseniz ?

I DesignLocks

 

 Sernur Işık’ın Masal Dünyasından Tasarımları İçin :

https://www.designlocks.com/campaign/view/detail/name/sernuretta-2013/

Çok Teşekkür ederiz!